|
|
|
Použitelné motory: Krokové, 2-fázové motory (5, 6 alebo 8 vývodov). Zdroj napätia musí mať dve nezávislé napätia.
I. 9-15V DC, aspoň 1000uF filter - pre digitálnu časť (max. 200mA),
II. Pre motory výkonný DC (filtrovaný) zdroj.
Dve nezávislé napätia môžu pochádzať z nezávislých transformátorov alebo aspoň z nezávislých vinutí. Zdroje by mali byť chránené poistkou proti skratu.
Doporučený zdroj napätia pre H1 ovladač ( kompaktný a odrušený):
5 vstupov pre slobodne programovateľné funkcie
H1 ovladač obsahuje nezávislé kontaktné relé (MILL ). Relé max. 230V a 3A je schopné spínať. Je možné ho použiť podľa použitého softvéru a stroja na spínanie napr. obrábacieho motora. 5 vstupov je možné použiť , ako koncové spínače, snímanie 0 -vého bodu, digitalizovanie a pod. Spracovanie je v plnej miere na použitom softvéry.
PC - H1 pripojenie:
Ovladač komunikuje s PC cez LPT port. Doporučená dĺžka kábla je do 3m. V PC BIOS-e EPP (prípadne SPP) mód je potrebné nastaviť! Akýkoľvek CNC riadiaci softver je použiteľný ale musí spľňať nasledovné podmienky:
- Step/Dir systémové riadenie,
- Komunikuje cez LPT port.
- Má voľne nastaviteľné bity.
- Nevyžaduje vonkajší un. impulzný generátor.
Použiteľné programy:
Mach3 (doporučený); Mach2; KCam4; TurboCNC, atď.
H1 ovladač a jeho minimálne Step/Dir časovanie:
Step - šírka znaku: min. 20uS
Dir - znak . 5uS
Najvhodnejší na toto je Mach3 na ten bol ovladač optimalizovaný.
Najvhodnejšie na testovanie vstupov a výstupov je použit Mach 3 - okno diagnostika:
Uvedenie do prevádzky: (zmontovaný a testovaný ovladač)
Mechanické prevedenie, umiestnenie:
Plošný spoj má rozmery 170×115mm, uchytáva sa štyrmi skrutkami M3, za použitia vymedzovacích podložiek. Ovladač sa zahrieva intenzívnejšie ako starý Profi 1. Do 2A postačuje chladič (samozrejme pri dostatočnej cirkulácii vzduchu.). Nad 2A doporučujem ventilátor. Chladič je dobré uzemniť kôli ruchom. Spájanie vedení by sa nemalo realizovať v nasúvacích konektoroch. Tienenie nie je povinné, ale môže byť užitočné pri digitálnom zdroji, alebo konc. spínačoch. Tienenie je najvhodnejšie napojiť na konektor P7 - GND. Pri vstavaní do skrinky treba dbať na to aby bol prístup k trimrom aj počas prevádzky!
Zdroje napätia:
Je potrebné dvojaké napätie:
- Digitálny zdroj sa pripája na: SK1, nezameniť polaritu prosím,
- Zdroj motorov sa pripája na: SK9, nezameniť polaritu prosím.
Prúdoví okruh ovladača by mal mať určitý prebytok preto je potrebné dôkladne naplánovať napätia motorov! Doporučené napätie motorov, v závislosti na menovitom napätí motorov:
Pri motore s menovitým napätím napr.: 1,25V urobíme priemer medzi dvomi susednými hodnotami (25V a 40V) ( 1.25V=28.75V). V takomto prípade volíme napr.: 24V transformátor, usmernený a filtrovaný nám dá v nezaťaženom stave 33V!
Pri rôznych motoroch sa musíme samozrejme riadiť tým najslabším!
Motorový zdroj ba nemal byť spínaný zdroj! - Dochádza k rušeniu.
Negatív jedného a druhého zdroja sa musí spájať len cez plošný spoj ovladača!
Zapojenie a nastavenie motorov:
Pri zapojení by sme mali použiť čo najkratšie vedenie a dbať na kvalitu a uchytenie vedenia, pretože prípadný skrat môže mať za následok poškodenie ovladača.
Pripojenie:
- A motor: SK2 a SK3
- B motor: SK4 a SK5
- C motor: SK6 a SK7
3 motory nemusia byť rovnaké. Pri výbere treba zohľadniť fakt, že budú napájané z jedného zdroja, zaťaženie musí byť max 4,7A na fázu a musia byť unipolárne,( 5,6alebo 8 vývodov)
6 vývodové 2 fázové unipolárne motory sa napájajú nasledovne:
Jednotlivé konce vinutí sa zisťujú ohmmetrom, ich zámena vedie ku chybnému krokovaniu. Existujú podobné motory s piatimi vývodmi. Pri nich sú spojené stredy vynutí vo vnútri motora. Takéto motory sa zapájajú tak isto, s tým že ten jeden stredný vývod zapojíme namiesto niektorého stredu. (červený vývod na kresbe). Tu sa ale meraním nedajú zistiť jednotlivé konce a preto je potrebné robiť pokusy.
8 vývodový motor (univerzálny), 2 fázový najskôr prepojíme tak aby zodpovedal 6 vývodovému a potom pokračujeme podľa predchádzajúcich inštrukcií.
Pri 8 vývodových motoroch je veľmi dôležité správne prepojenie. Pri motoroch, kde poznáme dodávateľa je možné si toto prepojenie zistiť. V iných prípadoch je potrebné zisťovať pomocou pokusov a meraní.
Nastavenie motorov:
Pre všetky tri motory je možné nastaviť samostatne rôzny krokovací prúd, a prúd ktorý zabezpečuje prídržný moment v kľude. Prúd krokovania sa nastavuje trimrom. Prídržný moment pomocou konektorov. Motory sú nazvané A,B,C.
Pri zapojení motorov je potrebné urobiť:
- Je potrebné skontrolovať zapojenia a hlavne aby nedošlo ku skratu!
- STEP (A Step, B Step, C Step) Na trimroch-potenciometroch je potrebné nastaviť menovitý prúd motorov. Týmto prúdom budú motory budené počas krokovania. Malým skrutkovačom točíme trimrom v smere hodinových ručičiek až k dorazu, tu je hodnota 0,1A, potom opačným smerom a tam pri doraze je hodnota 4,7A. Potom si stupnicu podelíme rovnomerne, buď opticky alebo ryskami a nastavíme požadovanú hodnotu. Keď že ide o unipolárne zapojenie - znamená to, že jednotlivé cievky sa medzi sebou prepínajú. To znamená, že hodnota prúdu fázi je v tomto prípade taká istá ako hodnota prúdu vynutia. Na trimri sa teda nastavuje hodnota prúdu vynutia. Pri našich motoroch je táto hodnota uvedená v tabuľkách.
Ovladač nie je chúlostivý na presnú hodnotu prúdu. Preto prístrojové meranie nie je potrebné. Počas chodu je však možné nastavovanie doladiť. Motory dostatočne chladené je možné poháňať aj trochu vyšším prúdom. Motory sa počas prevádzky zohrievajú. Prípustná hodnota je do cca 60°C. V prípade, že by toto zohrievanie bolo vyššie je potrebné buď znížiť hodnotu prúdu alebo namontovať prídavné chladenie (ventilátor).
Ovladač drží stojace motory v pevnej pozícii (prídržný moment). Túto silu je možné nastavovať v 3 stupňoch. Je to percentuálny pomer k prúdu nastavenému trimrom. Táto hodnota je dobrá vtedy, keď nám čo najmenšie budenie ešte zabezpečí pevné držanie pozície. To môžeme skontrolovať ručne keď potočíme os, motory nemusia klásť veľký odpor, ale musia držať pozíciu.
Táto hodnota sa nastavuje na konektoroch Config. Po každom prestavení je potrebné znova spustiť ovladač.
Na konektoroch (A Config, B Config, C Config) sú možné tieto kombinácie:
Prvú nohu konektora označuje biela bodka
Status LED kontrolky:
Jednotlivé nastavenia je možné kontrolovať aj podľa Status LED. Svetlá a tmavá LED-ka odzrkadluje kľudovú
silu budenia. Keď motor vypneme LED - ka svieti.
Vstupy:
Päť vstupov (P7- konektor), je pripravený pre spínacie kontakty. Spoločná noha GND je 6. Tieto vstupy je možné použiť na čokoľvek, čo nám umožňuje riadiaci softvér - samozrejme ho podľa toho treba aj nastaviť. Keď sa nezapoja nič sa nedeje.
Jedno z možných zapojení.
Zapojenie samo o sebe neplní žiadnu funkciu - je potrebné nastaviť aj riadiaci CNC program!
Tieto pokyny z týchto spínačov spracúva PC nie ovladač.
Je dobré tieto vstupy realizovať tieneným vedením!
Softvér:
Na riadenie programu je potrebné aj to aby riadiaci CNC program bol správne nastavený! Všetky vstupy a výstupy (invertované nie) v okne LowActive - fajky nemajú byť označené. To platí pri Mach programoch!
Táto tabuľka určuje nastavenie LPT portu. Tieto hodnoty je potrebné nastaviť v CNC programe! /Config - Port and Pins/ - táto tabuľka je platná pre H1 zakúpené do 30.10.2007 .
Od 1.11.2007 obsahuje H1 nové nastavenie pinov. Je to verzia DSP1.4 a stalo
sa to preto aby bol ovladač kompatibilný s programom Win-PC-NC. A teda platí
nasledovné zapojenie pinov:
Pre správne a efektívne fungovanie je potrebné nastaviť ešte veľa hodnôt, ale tieto patria do popisu daného softvéru!
Pre zjednodušenie nastavení je tu niekoľko súborov na stiahnutie, ktoré obsahujú základné nastavenia. Súbor je potrebné po rozbalení inštalovať do adresára Mach3.
Samozrejme kalibráciu a rýchlosti je potrebné prispôsobiť Vašej mechanike.
Platné do 30.10.2007
Bez koncových spínačov, | Setup01 |
S koncovými spínačmi, | Setup02 |
Platné po 1.11.2007
S koncovými spínačmi, | Setup03 |
Dôležité:
Pri programe Mach2 sú potrebné tieto nastavenia:
Pri programe Mach3 sú potrebné tieto nastavenia:
V prípade Mach3 sa oplatí zapnúť funkciu Sherline 1/2 Pulse mode, ovplyvňuje presnosť a stabilitu zariadenia!
Montáž DPS - plošných spojov:
Montáž doporučujem iba odborníkom.
Stavebnica neobsahuje DSP - programovací softver. Ten sa nepredáva.
FET transistory je potrebné elektricky izolovať od chladiča. Je dobré po inštalácii premerať ohmmetrom.